İçeriğe geçin

Jeep Safari Marmaris

Gezi anılarımı, kendimce tecrübelerimi yazıya döküp sizlerle paylaşırken en büyük sitemi hep yaşadığım şehir üzerine alıyorum. Daha önce Kocaelinde, Çanakkale’de ve son olarak da Marmariste yaşarken buraları az anlattığıma dair ihtarlar ve oralarda yapılabilir diye bilgi talepleri geliyor. Sanırım yaşadığım şehirler burnumun dibinde olduğundan bana yeni bir keşif değil günlük hayatımın bir parçası gibi geldiğinden yazmak ihtiyacı duymuyorum. Bu yüzden kendimi ayıplıyorum. 

Bu yüzden geçen ay bana gelen bir soruyu buradan cevaplayayım dedim. Marmaris tekne turları, jeep safari ve Rafting hakkında tecrübelerimi isteyen gezgin dostlarıma toptan bir yanıt olsun. Marmaris tekne turları ayrıntılarıyla hazırlanıyor şu anda. Doğayı o koyları görünce bayılacaksınız. Rafting Haziran ayında kısmetse yayına girecek. Jeep safari ise arada bir yapmak gerçekten eğlenceli olur diye düşünüyorum çünkü bence en can alıcı noktası jeepler arasında yapılan su savaşları. Gerisi gezip görmek açısından öyle çok bir şey beklemeyin. 

 jeepsafari03

Geçen yıl kardeşimle gezerken planlamamızda bir değişiklik yapalım ve farklı bir şey deneyip Jeep Safariye katılalım dedik. Marmaris bölgesinde özellikle turistlere yönelik aktivitelerden biri bu safariler. Özellikle yabancıların ilgi gösterdiğini 27 jeep içinde sadece iki Türk aile olmamızdan anladık. 

jeepsafari04

Safari maceramız jeepimizin bizi sabah saat 9:30 gibi Marmaris sahilinden almasıyla başladı. Hep beraber jeeplerin kalkış noktası önüne gelip toplanılmayı bekledik. Bu arada şöförümüzle de tanıştık. Araçta bizim dışımızda bir İngiliz aile vardı, bir de arkadaşı gelmediği için tek başına safariye katılan Mahmut kardeşimiz. Böylece şöförümüzle birlikte dört Türk olarak arada birbirimize Türkçe laf atma imkanımız oldu yoksa İngilizceyi mecburi geliştirmek zorunda kalacaktık. 

jeepsafari06

Bütün jeeplerin aynı anda yola çıkması görülmeye değerdi. Sanırım 25 kadar jeep vardı. Ardı ardına yolda dizilmeleriyle eğlence başlamış oldu. 

jeepsafari01

jeepsafari02

Marmaris Datça yoluna çıktığımızda Marmarise hakim tepede manzara seyretmek için on dakika kadar mola verdik. Herkes fotoğraf makineleri ellerinde çekim yapmaya başladı. Daha önce defalarca aynı manzarayı çektiğimden ben insanların fotoğrafını çektim :) Bu arada SLR makineleri olanların şeffaf folyo ile sarmış olmaları dikkatimi çekti. Birazdan başlayacak olan bir su savaşı olduğunu öğrendiğimde betim benzim attı. Makineyi ıslatacağız galiba diye baya bir tırstım.

jeepsafari07

jeepsafari08

Marmaris manzarasının ardından tekrar yollara koyulduk. Asfalt yoldan Asparan yoluna girince biraz rahatladım. Asfaltta jeeple yol almanın hiç bir esprisi yok. Baktık bir meydanda toplanmış jeepler, safari görevlileri de çıkmışlar jeeplerin tepelerine ellerinde megafon açıklamalar yapıyorlar. Baktık herkes eline su tabancası alıyor meğer su savaşı için cephane alacağımız yer burasıymış. Turizm faaliyetleri doğrultusunda kazıklanmamak adına hemen şöförümüze sordum. “Nasıl bir şey yaşayacağız. Alalım mı bizde?” diye. Bence al abla deyince tamam dedim eğlenceli bir şey olacak. Su tabancalarının kira bedelinin de satın almak ile aynı olduğunu öğrenince önce bir yuh çektim ama sonra düşününce satın alsam ne olacak sonrasında bir işime yaramayacak ki. Silahlarımızı kuşandıktan sonra yanımıza köylü bir genç kız elinde su bidonları su satıyor. “Bu ne?” dedim. SAVAŞ CEPHANESİ. İkinci defa “yuhh” dedim. Dere suyu doldurulmuş 5 litrelik 3 bidona 15 lira vereceğim. Bizim yabancılara durun almayın bari pazarlık yapalım dedik ama onlar 5 bidon almışlardı bile. Kızcağız da “ekmeğime engel olma” diye bana sitem ediyor. “Hadi be sen de” dedim hayatta dere suyuna o kadar para vermem. Ama sonuçta silahı almışız cephaneyi almadan olmaz tabi. 

jeepsafari09 jeepsafari10 Image

Silahlarımızı ve cephanemizi kuşandıktan sonra ormanların içinde yol almaya başlıyoruz. Ve bence jeep safarinin en keyifli kısmı olan off-road başlıyor. İnanılmaz bir şekilde ormanın içinde yol alırken jeepler arası su savaşı gerçekleşiyor. 1 saat kadar sürüyor bu savaş. İnanın bana tepeden tırnağa sırılsıklam oluyorsunuz. Ama korkunç eğlenceli. Islak fare denilen tabir kesinlikle sizin için geçerli olacak. jeepsafari12

jeepsafari26

25 jeep yol alırken en arkadaki öndekini sollayarak öne geçecek şekilde sırayla yol aldıklarından bütün jeepler yan yana gelecek şekilde bir döngü sağlanıyor. Ve hızını alamayanlar resmen bidonları kafanızdan aşağı dökmeye çalışıyorlar. Bu yüzden bu tura makinelerinizi, telefonlarınızı, sudan zarar görebilecek her şeyi ya yanınıza almayın ya da sudan koruyacak önlemleri alın. 

jeepsafari13

Arada su stoğu bir mola da veriliyor. Mola yerine girerken safari görevlileri ellerinde hortumlarla bekliyorlarmış meğer. Sanki su savaşından ıslanmadan çıkmak gibi bir şansımız varmış gibi hortumları üzerimize tutarak sulanmamızı garanti altına aldılar. Zaten sırayla girdiğimizden önden giren jeeplerden gelen çığlıkları duyunca bizi bir şeylerin beklediğini anladık. 

jeepsafari14

jeepsafari15

Cephaneyi çeşmelerden ve küvetlerden doldurup tekrar off-road a başlıyoruz. Önemli konulardan biri içinize mayonuzu mutlaka giyin. Fotoğraf çekmek için ise tek çekimlik su altı fotoğraf makineleri var onlardan almanızı tavsiye ederim. Daha garantili. Ya da jeep safari adına sürekli fotoğraf çeken görevliler var doğrusu su savaşlarında da kimsenin aklına fotoğraf çekmek de gelmiyor. 

    jeepsafari16 jeepsafari17

jeepsafari18

Savaşın yorgunluğu daha üzerimize çökmeden Değirmen yanı dediğimiz mevki de bulunan kendi tesislerinde bir mola daha verildi. Burada 45 dakikalık bir dinlenme molası verildi. Havuzlarda yüzüldü bizim gibi kurumak isteyenlerde güneşin altında beklemeyi tercih etti. Bu arada görevliler fotoğraf ve video çekimi için dolaşmaya başladı. O zaman ki fiyatı 60 tl. idi. Yabancıya 60, Türk’e 40 diye sonrasında iniyorlar. Kimine pahalı gelebilir ama şu da bir gerçek ki bu tür jeep safari ve tekne turu gibi etkinliklerde kesilen bilet parası sadece masraflara gidiyor. Ekstra içecek ve fotoğraf gibi satışlarla anca para kazanabiliyorlar. 

 jeepsafari19  

jeepsafari21

Sanırım yarım saatlik bir yolculukla bir sonraki durağımız olan Turgut şelalesine varıyoruz. Aslında jeeple toprak yolda gitmenin en büyük zevki burada yaşanıyor. Çünkü bunun dışında neredeyse yarısı asfalt yolda ilerleyerek geçiyor. Hiç olmazsa şelale yolu düzgün değildi ve jeeple yolculuğun keyfine vardık. Turgut şelalesini daha önceki yazılarımda anlatmıştım. Ayrıntısını oradan okuyabilirsiniz. Ben defalarca gittiğimden uzun yürüyüşlere gerek görmeyip daha çok keyfi yürüyüşler yaptım. 

jeepsafari20

Turgut şelalesi bence bölgenin en keyifli yerlerinden biri. Burada yarım saatlik bir mola verildi. Cesareti olanlar -ki buna çocuklar dahil- şelalenin tepesine çıkıp atlayış yaptı. Şelale zaten büyük bir şelale değil de bence bu atlayış tehlikeli bir atlayış. Kayalara çok yakın atlanıyor çünkü. 

 jeepsafari22

Yapılan su sevaşlarının ve şalele molasının üzerine herkesin karnı acıktığından yemek molası almak üzere Turgut köyündeki April restauranta gittik. Burası da kendi tesisleri. Yemekte önden sordukları tavuk ve köfte seçeneği var. İçecekler ekstraya giriyor. Menüde bunun dışında soslu makarna, bulgur pilavı, salata var. Köfte 3 tane ızgaradan pişenlerden alıyorsunuz gerisi self servis herkes istediği kadar alıyor. Çok kötü değildi fakat makarna buz gibiydi. 

Bu arada toz içinde kaldığımızı fark ettim. Yemek molasında kuru peçete ile yüzümü bir sildim sırf toz. O kadar sulanmanın ardından ıslak ıslak Turgut yolunda tozu dumana kaldırınca üzerimize tabaka halinde toz yapışmış resmen. 

jeepsafari23 jeepsafari24

Tekrar jeeplere doluşup bu sefer istikamet yakındaki Kız kumu. Burada yemeklerimizi hazmedelim diye 1 saatlik yüzme molası verildi. Bu güne kadar kız kumuna ne zaman gelsem hep denizin içinde yürümüş ve hiç yüzmemişimdir. Bu sefer bende bir değişiklik yapıp yüzeyim dedim. Bir saat az bir zaman değil. 

jeepsafari25 

Kız kumu son durağımızdı. Buradaki molamızın ardından araçlara doluşup dönüşe geçtik. Jeep safari kesinlikle çok eğlenceli bir olay. Özellikle su savaşı macerası tam bir savaş. Gezi ve görme maksatlı benim için çok fazla bir getirisi yoktu. Ben biraz daha dağlara çıkarız normalde hiç gidemediğimiz yollarda gideriz sanıyordum ama yanılmışım. Çok bilinen iki yerde olan Turgut şelalesi ve Kız kumuna gidilmesi yabancılar açısından çekici biz Marmariste yaşayanlar için cazibesini kaybetmesine sebebiyet veriyordu. Ama zaten burada yaşayanların jeep safariye katıldığını da hiç duymadım. Bu yüzden dışarıdan tatile gelenler için görülmesi gereken yerlerin içinde yer alan bu iki yeri görmek adına katılınabilir. Bütün gün jeep üstünde olmamıza rağmen toplamda aslında 30 km. yol gittik, 30 da dönüşü. Yine de çocuklar gibi eğlenmek için bu sene tekrar gitmeyi düşünüyorum. 

FacebookTwitterGoogle+PinterestTumblrWhatsAppLinkedInStumbleUponRedditPaylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir